Uczelnia Łazarskiego wspiera kampanię PIP "Zanim podejmiesz pracę"

Strona www: www.lazarski.pl/
Dział: Warszawa

Wakacje to czas, w którym wielu młodych, ludzi podejmuje pracę sezonową. Często jest to ich pierwsza praca w życiu, warto więc przypomnieć kilka podstawowych zasad, o których trzeba wiedzieć i starać się ich przestrzegać, aby później nie żałować podjętych decyzji. Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała na ten temat kampanię informacyjną pod hasłem „Zanim podejmiesz pracę”, której partnerem wspierającym jest Uczelnia Łazarskiego.

Celem kampanii jest upowszechnianie wśród osób pracujących, studentów i uczniów, a także pracodawców, partnerów społecznych i instytucjonalnych oraz ogółu społeczeństwa wiedzy o obowiązujących przepisach prawa pracy przy zatrudnianiu.

Zanim podejmiesz pracę, zastanów się, nie tylko nad tym za ile będziesz pracował, ale na jakich zasadach, na podstawie jakiej umowy.

  1. Domagaj się umowy o pracę i to najlepiej na piśmie. W świetle prawa umowa ustna jest też ważna, ale lepiej warunki umowy mieć na papierze.
  2. W umowie powinny znaleźć się następujące informacje: za ile pracujesz, w jakim wymiarze godzin, w jakim zakładzie pracy/firmie.
  3. Tylko po podpisaniu umowy o pracę (w wypadku pracy sezonowej umowy o prace na czas określony) stajesz się pracownikiem i jesteś chroniony przepisami prawa pracy.
  4. Jeżeli podpisujesz umowę zlecenia lub umowę o dzieło to pamiętaj, że są to umowy cywilno-prawne. Podpisując taką umowę nie stajesz się pracownikiem w rozumieniu prawa pracy i nie jesteś chroniony przepisami prawa pracy. Gdy np. pracodawca nie wypłaci Ci pensji, swoich praw możesz dochodzić tylko w sądzie.
  5. Jeżeli pracujesz bez umowy to pracujesz na czarno i nie jesteś chroniony żadnymi przepisami prawa.
  6. Zadbaj, aby pracodawca przeszkolił Cię na danym stanowisku pracy również w zakresie BHP. Jest to szczególnie ważne, gdy masz obsługiwać jakieś urządzenia techniczne.
  7. Pamietaj, że za pracę w okresie próbnym też należy się wynagrodzenie, nawet gdy pracodawca po tym okresie nie chce dalej z Tobą współpracować.
  8. Pracodawca powinien prowadzić ewidencję Twojego czasu pracy. Dzięki temu będziesz wiedział ile masz np. godzin nadliczbowych.
  9. Podejmując pracę w firmie nie jesteś wolontariuszem. Wolontariusz może nieodpłatnie świadczyć pracę tylko instytucjom publicznym.


Więcej informacji znajdziesz na stronie kampanii.



data ostatniej modyfikacji: 2014-07-17 08:44:45
Komentarze
 
Polityka Prywatności