Warszawski Uniwersytet Medyczny na XXI Festiwalu Nauki

Strona www: www.wum.edu.pl/
Dział: Warszawa

Za niespełna tydzień 2 wydziały Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego będą gościły w swoich progach miłośników nauki.

23 września, w godzinach: 9.00, 10.00, 11.00 - Wydział Farmaceutyczny WUM zaprasza na kilka interesujących spotkań wszystkich zainteresowanych od 7 do 99 roku życia.

Prof. dr hab. Maciej Małecki wygłosi wykład "Krople i maści genowe do oczu", podczas którego wprowadzi słuchaczy w fascynującą tematykę badań z zakresu poszukiwania postaci leków genowych użytecznych w leczeniu chorób oczu, w tym również przywracania wzroku u osób niewidzących. Terapia genowa i współczesna farmacja stosowana proponują innowacyjne rozwiązania dla klinik okulistycznych. Możliwym staje się uzyskiwanie preparatów kropli do oczu, maści do oczu zawierających terapeutyczne geny przywracające wzrok. Duże zainteresowanie budzą preparaty oparte na rekombinowanych wektorach wirusowych AAV, zatem nie można przegapić tego wydarzenia.

W tym samym terminie zostaną zorganizowane zajęcia praktyczne pt. "Krople i maści genowe do oczu". Mgr Agnieszka Zajkowska i mgr farm. Izabela Kubrak przeprowadzą pokaz i ćwiczenia struktur procedur przygotowania genowego preparatu do oczu.

Często słyszymy, że należy "jeść kolorowo". Takie zalecenie pojawia się wielokrotnie obok wytycznych dotyczących częstego jedzenia owoców i warzyw dla zachowania zdrowia. Wiadomo, że pięć porcji tych produktów dziennie daje większe szanse uniknięcia udaru, cukrzycy czy niektórych rodzajów nowotworów. Ile osób zastanawia się jednak, co kolory mają wspólnego ze zdrowiem? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przyjrzeć się temu, skąd bierze się kolor jedzenia, i co wpływa na jego intensywność. Taką tematyką właśnie zajmą się dr Agnieszka Zielińska i dr Katarzyna Zawada w wykładzie "Zdrowe kolory, czyli barwniki roślinne dla zdrowia i urody". Opowiedzą też o tym, skąd bierze się fioletowy, żółty, czerwony czy intensywnie zielony kolor warzyw i owoców. Pokażą, jak może się zmieniać w zależności od tego, z czym połączymy nasze warzywo czy owoc, np. dlaczego warto skropić cytryną surówkę z kapusty. Będzie można dowiedzieć się, dlaczego właściwie warto jeść kolorowo, jaki kolor naszego jedzenia może najbardziej wspomóc pracę naszego serca, poprawić wzrok i zachować urodę. Porozmawiamy o antocyjanach, karotenoidach i betalainach, i o tym, czemu warto się z nimi zaprzyjaźnić, oraz dlaczego nie wszystkie barwniki spożywcze oznaczone jako E są czymś, czego należy unikać. Zajęcia odbędą się również na Wydziale Farmaceutycznym WUM 23 września, w godzinach 9.00, 10.00 i 11.00.

Tego samego dnia o godzinie 11.00 - Zakład Pielęgniarstwa Klinicznego Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM, zaprosi do swojej siedziby przy ulicy Erazma Ciołka 27 na wykład "Pielęgniarstwo Kliniczne Zawodem Przyszłości", który wygłoszą mgr Renata Sowińska, mgr Alicja Mikulska, mgr Elżbieta Wawiórko.


Kolejne dni aktywności Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas Festiwalu Nauk wypełnią:

25 września, o godzinie 16.00 warsztaty "Profilaktyka chorób nowotworowych - jak uchronić się przed rakiem?" organizowane przez Wydział Nauki o Zdrowiu WUM i Centrum Onkologii w Warszawie. Dr hab. Anna Badowska-Kozakiewicz, mgr Paweł Koczkodaj, dr Marta Mańczuk i pani Irena Przepiórka zapoznają uczestników z czynnikami ryzyka zwiększającymi prawdopodobieństwo choroby nowotworowej - charakterystyką tych czynników oraz konsekwencjami narażenia. Podczas zajęć zostaną przedstawione najnowsze zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem dotyczące prewencji chorób nowotworowych. Uczestnicy zajęć otrzymają publikację pt. "12 sposobów na zdrowie" wydaną na podstawie tych zaleceń. Zajęcia będą okazją do skonsultowania nawyków zdrowotnych ze specjalistami zajmującymi się zapobieganiem chorób nowotworowych. W szczególności osoby palące papierosy będą mogły skorzystać na koniec zajęć z badania smokolizerem, urządzeniem badającym ilość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Osoby chcące przestać palić papierosy będą mogły skorzystać z porady specjalisty z Poradni Pomocy Palącym działającej przy Instytucie - Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, a także zapisać się na indywidualną wizytę.

26 września, o godzinie 16.00 pokaz "Od poczęcia do narodzin - rozwój i narodziny człowieka" - pokaz Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej WNoZ i Studenckiego Koła Położnych pod przewodnictwem dr Grażyny Bączek na temat tego jak pomoc człowiekowi w przyjściu na świat.

27 września, o godzinie 16.00 - wykład "Czyje zdrowie jest publiczne?" O miejscu i roli zdrowia publicznego w systemie ochrony zdrowia w Polsce. O tym dlaczego należy edukować rodziców, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci, jaki wpływ na zdrowie człowieka ma smog i dlaczego organizacja systemu ochrony zdrowia w Polsce wpływa tylko w 10% na zdrowie Polaków opowie dr hab. Joanna Gotlib z Zakładu Dydaktyki i Efektów Kształcenia.

28 września, o godzinie 16.00 - wykład dra Mariusza Panczyka z Zakładu Dydaktyki i Efektów Kształcenia WNOZ na temat tego "Skąd się bierze postęp w medycynie?". Spotkanie będzie poświęcone rozważaniom nad naukowymi podstawami rozwoju medycyny. Czy medycyna jest nauką? Czy medycyna to wyłącznie praktyka, czy może istnieją także teorie medyczne? Czym jest wyjaśnianie i rewizja wiedzy i jaki ma to wpływ na postęp który obserwujemy w medycynie?

28 września o godzinie, o godzinie 18:00 - wykład dr Barbary Mazurkiewicz z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej WNoZ pt. "Niepełnosprawność a prokreacja. Wolno czy Nie!". Podczas wykładu postawione zostaną bardzo istotne pytania Czy społeczeństwo jest przygotowane do prokreacji osób niepełnosprawnych? Czy Państwo jest przygotowane do prokreacji osób niepełnosprawnych? Dalsze rozważania będą koncentrować się na względach zdrowotnych par niepełnosprawnych przygotowujących się do prokreacji. Pozwoli to określić potrzeby tych osób w różnych kwestiach takich jak finansowe, mieszkaniowe, zawodowe. Świadomość podejmowanych decyzji powinna skutkować dobrym przygotowaniem do ciąży, porodu i połogu u osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu, ruchu oraz niepełnosprawnością intelektualną.

29 września o godzinie, o godzinie 18:00 - wykład dr Barbary Mazurkiewicz z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej WNoZ pt. "Czy na pewno wiemy jak zostać matką i ojcem?" Prelekcja będzie dotyczyła tego, że współczesny człowiek mimo zmian społecznych nadal uznaje, że najwyższym dobrem jest rodzina. Jednak tempo życia jakiemu ulegamy nastręcza nam trudności z podjęciem decyzji o posiadaniu potomstwa. Odwlekanie czasu prokreacyjnego przez młode pary na okres po 30 roku życia skutkuje tym, że mają one trudności z zajściem w ciążę, ale też z jej donoszeniem do terminu porodu. Przedstawimy model postępowania ułatwiający przygotowanie się do prokreacji.

Szczegółowe informacje na temat lokalizacji spotkań, możliwości rejestracji i całej szerokiej oferty programowej Festiwalu są dostępne na stronie http://festiwalnauki.edu.pl/program.

Festiwal Nauki w Warszawie to wielkie święto nauki. Nie może Was tam zabraknąć!




data ostatniej modyfikacji: 2017-09-22 07:04:45
Komentarze
 
Polityka Prywatności