Żeby starość była radością – wolontariusze poszukiwani

Dział: Warszawa

Robią zakupy, przygotowują posiłki, sprzątają, rozmawiają – wolontariuszki i inicjatorki studenckiej akcji „Pomocna dłoń” opiekują się samotnymi seniorami z Warszawy, którzy sami nie mogą o siebie zadbać. Chcą pomóc jak największej liczbie osób. Aby to było możliwe, zapraszają studentów stołecznych uczelni i wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się do akcji.

Pani Renata mieszka w Centrum. Jej jedynym towarzyszem jest sympatyczny biało-czarny kot. Bardzo chciałaby wyjść na spacer, ma jednak poważne problemy z poruszaniem się.

Pani Barbara to mieszkanka Woli. Również samotna. Z rozrzewnieniem opowiada o prezencie, jaki dostała od kogoś - kolorowej, wyszywanej poduszce. To jedyny upominek, jaki otrzymała przez ostatnich 5 lat.

Jest jeszcze pani Zofia, również z Woli. Wspaniała, radosna 80-latka, serdeczna i otwarta dla każdego, ma serce na dłoni - można by powiedzieć.

I pan Roman. Pasjonat geografii. W telewizji z zapartym tchem śledzi programy podróżnicze. Choć sam nie wyjeżdża, wie wszystko o zagranicznych krajach, zna ich tajemnice i ciekawostki.

Katerina, Alina, Sonia, Olena i dwie Iriny, studentki Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz Szkoły Głównej Turystyki i Rekreacji, opiekują się Renatą, Barbarą, Zofią i Romanem w każdą sobotę.

Założeniem akcji jest pomoc niepełnosprawnym osobom starszym. Każdy z naszych podopiecznych bardzo często powtarza "starość nie radość". Widzimy, jak trudno im poradzić sobie z takimi łatwymi sprawami, jak ugotowanie obiadu, posprzątanie czy zrobienie zakupów. Jedna z pań niemal nie jada ciepłych posiłków. Ten, który dla niej przygotowujemy, jest jedynym w tygodniu - mówi Irina Aydin, inicjatorka "Pomocnej dłoni".

Obecnie dziewczyny mają czterech podopiecznych. Kolejnych 6 osób musi poczekać. Wolontariuszki nie są w stanie same im pomóc.

"Pomocna dłoń" powstała we współpracy z Fundacją Prometeusz dla Seniorów, która kieruje nas do potrzebujących. Środki czystości i produkty spożywcze zapewniają Fundacja oraz Akademia Finansów i Biznesu Vistula, więc udział w akcji nie wiąże się z żadnymi nakładami finansowymi. Chciałabym zaprosić do współpracy studentów, ale także wszystkie osoby, które mają ochotę pomóc. Czasem wydaje się, że na świecie jest tyle problemów, że nie da się im wszystkim zaradzić. Wierzę jednak, że wystarczy zacząć i wywołać uśmiech choćby na jednej twarzy. Nie zawsze trzeba dawać pieniądze, wystarczy, że spędzimy czas z samotną osobą - zachęca Irina.

Osoby zainteresowane udziałem w akcji mogą kontaktować się z Iriną Aydin. Wszelkie zapytania należy wysyłać na adres: i.aydin@vistula.edu.pl. Informacje także na: www.vistula.edu.pl.

Akademia Finansów i Biznesu Vistula jest renomowaną warszawską uczelnią, posiadającą wyróżnienia niezależnych instytucji, jak Perspektywy, Rzeczpospolita, Home&Market czy Business Center Club. W 2014 r. AFiBV została uznana za najbardziej umiędzynarodowioną uczelnię w Polsce, a także uplasowała się na 5. miejscu w rankingu uczelni niepublicznych Perspektyw i Dziennika Gazety Prawnej. Uzyskała również wyróżnienie w kategorii "Najwyższa Jakość Studiów" w ramach Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Szkół Wyższych "Uczelnia Liderów".

AFiBV tworzą wybitni eksperci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne, m.in. dr Marek Kulczycki - b. prezes Deutsche Banku, rektor AFiBV, prof. Krzysztof Rybiński - b. wiceprezes NBP, prof. Andrzej Olechowski - b. minister finansów oraz b. minister spraw zagranicznych czy prof. Longin Pastusiak - b. wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Uczelnia ściśle współpracuje z firmami i wspiera biznesową przedsiębiorczość studentów, czym wyróżnia się na polskim rynku edukacyjnym. Oferuje studia I i II stopnia, studia inżynierskie, podyplomowe, EMBA, seminaria doktorskie. Od roku akademickiego 2014/2015 w AFiBV można zdobyć dyplom University of London. AFiBV istnieje od 1992 r. Wraz ze Szkołą Główną Turystyki i Rekreacji oraz Wyższą Szkołą Handlową we Wrocławiu tworzy Grupę Uczelni Vistula.
Więcej: www.vistula.edu.pl


data ostatniej modyfikacji: 2015-03-26 13:59:16
Komentarze
 
Polityka Prywatności