Prezentacja Wskaźnika ALK dla Prezydenta Bronisława Komorowskiego

Dział: Warszawa

Profesorowie Andrzej K. Koźmiński, Adam Noga i Krzysztof Zagórski oraz mgr Katarzyna Piotrowska podczas Forum Debaty Publicznej w Belwederze zaprezentowali Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu niepokojące przewidywania dotyczące pogorszenia się sytuacji społecznej w Polsce, w przeciwieństwie do stosunkowo dobrych prognoz ekonomicznych. Podstawę teoretyczną tych przewidywań stanowi wieloczynnikowy wskaźnik równowagi społeczno-ekonomicznej nazwany Wskaźnikiem Akademii Leona Koźmińskiego.

Wypracowany w Centrum Interdyscyplinarnym Akademii Leona Koźmińskiego wskaźnik ma zastosowanie praktyczne, pozwala bowiem wyprzedzeniowo określić, w jakich obszarach państwo wymaga interwencji, by utrzymać w stanie równowagi cały system.

- Badając przebieg wskaźnika ALK na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zauważyliśmy, że od pięciu lat niepokojąco rozjeżdżają się oczekiwania społeczne i sytuacja ekonomiczna, co bezpośrednio zagraża sterowalności całego sytemu - mówi prof. Zagórski. Badacze ostrzegają, by nie ulegać złudzeniu, że wszystko jest dobrze, kiedy rośnie PKB. To gwarantuje w miarę dobre samopoczucie politykom, jednakże zła kondycja psychiczna społeczeństwa wynikająca z poczucia niepewności i pesymizmu stanowią poważne zagrożenie.

Prof. Koźmiński definiując zalecenia dla polityków wskazał na obszary, w których można ograniczyć niepewność i wprowadzić zmiany owocujące wzrostem optymizmu. Szanse leżą m.in. w odpowiedzialnym planowaniu - Polska potrzebuje długofalowych polityk czy strategii dotyczących takich obszarów jak energia, gospodarka wodna, mieszkalnictwo, edukacja, ochrona zdrowia, demografia. W sferze wykonawczej konieczna jest naprawa wymiaru sprawiedliwości i administracji, by uczynić je bardziej nastawionymi na wynik, mniej sformalizowanymi. Państwo powinno wyzbyć się roli właściciela, którą wypełnia źle i wykazać się jako regulator w obszarach wymagających interwencji. W sferze gospodarczej pożądane byłyby takie zmiany, które dowartościowują jednostkę przywracając jej konstytucyjną wolność i prawo własności, co może się dokonać poprzez zainspirowanie kolejnej fali polskiej przedsiębiorczości, ale także poprzez wzmocnienie całego sektora zdrowia który ma szanse stać się polskim "championem" na skalę światową.

Prof. Adam Noga zwraca uwagę, że na świecie odchodzi się dziś od posługiwania się samym wskaźnikiem wzrostu PKB. Wypracowywane są multiwskaźniki uwzględniające większą ilość zmiennych, nie tylko twardych, ekonomicznych, ale też miękkich, takich jak deklarowane oczekiwania społeczne czy chęć pomagania sobie wzajemnie. Jednym z nich jest Wskaźnik ALK, który obejmuje 45 zmiennych podzielonych na 4 obszary: ekonomiczne wewnętrzne i zewnętrzne oraz wyprzedzający społeczny (przewidywania) i aktualny społeczny (subiektywna ocena sytuacji). Dane źródłowe pochodzą z opracowań GUS i CBOS. Mulitwskaźniki znajdują praktyczne zastosowanie w polityce, dzięki nim ośrodki kierownicze mogą przewidywać wstrząsy i podejmując wyprzedzeniowo stosowne decyzje amortyzować ich skutki.

Co_wp__ywa_na_koniunktur__

Wykres_2___Gospodarka_kwitnie_a_sterowno_____kraju_spada

Więcej o Wskaźniku ALK: http://wskaznik.kozminski.edu.pl

Akademia Leona Koźmińskiego jest wyższą uczelnią o szerokim profilu biznesowym, posiadającą pełne uprawnienia akademickie. Na studiach licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych kształci 8000 osób.


data ostatniej modyfikacji: 2014-12-10 08:41:03
Komentarze
 
Polityka Prywatności